Преглед на българския дизайн 2024

Материя на изображението

откриване
Четвъртък, 31 октомври 2024, 19:00ч
работно време
съб - нед: 14:00 - 19:00 / пон - пет: 16:00 - 19:00

Изложбата „Материя на изображението” изследва темата за репродукцията на изображенията и техния живот след оригинала. В ежедневието си сме пренаситени с визуално съдържание - онлайн и в градската среда. Всяко едно от тези изображения извървява пътя от своето създаване до местата, където впоследствие заживява, и неминуемо преминава през трансформация. Именно този процес е от изключителна важност за крайния резултат и за публиката.

Кураторите на изложбата и основатели на платформа ТИ-РЕ, Андреа Попйорданова, Виктория Стайкова и Мила Янева-Табакова, канят 10 млади български автори, творящи в полето на илюстрацията, типографията и фотографията да създадат творби специално за проекта, посветени на живота на едно изображение в различни печатни медии и неговото преобразяване през тях. Всеки от авторите се отличава със свой специфичен поглед към темата и подход в създаването на оригиналното изображение. Aвтор на експозиционния дизайн и визуалното оформление на изложбата e Георги Шаров.

В рамките на изложбата селектираните дизайнери изследват идеята за живота на изображението, наблюдават резултатите от неговите трансформации и автентичността на копието като част от процеса на съвременния дизайнер. Започвайки от оригинал, авторите преминават през серия от експерименти с възможностите на различни печатни техники като офсет, дигитален, сито и ризо печат, винил и ксерокс, за да видят докъде стигат “превъплъщенията” на първоначалния образ.

„Материя на изображението” обръща внимание на различните начини, по които възприемаме изображенията около нас, в зависимост от това как са възпроизведени (отпечатани на хартия или в дигиталното пространство) и къде ги виждаме. Разбирането както на технологичните процеси, така и на художествените решения и на възможните грешки, чрез серия от експерименти с дигитални и печатни медии, би било полезно не само за творящите в тази сфера, но и за всички, които наблюдават заобикалящата ни визуалната среда.

“Проследявайки живота на едно изображение в различни печатни и дигитални технологии, чрез които то достига публиката, селектираните автори са поканени да експериментират с процеса на възпроизвеждане. Различните (д)ефекти, които експериментът със спецификите на оригинала и репродукцията дават, целят да провокират публиката в преосмисляне на печатната технология като изразно средство само по себе си. В тясно сътрудничество с новото поколение български графични дизайнери и илюстратори изследваме темата за това какво въздействие би имало едно изображение, ако приеме нетипична материална форма, разграничаваща го от първообраза му и изработваме нови произведения, които да дадат поглед върху актуалния български дизайн” - колектив ТИ-РЕ.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
С участието на:

Димитър Илчев

https://melba.bg/blog/artist/dimitar-ilchev/

Дора Иванова

https://melba.bg/blog/artist/dora-ivanova/

Елена Чергиланова

https://www.instagram.com/echilotta

Ива Иванова

https://melba.bg/blog/artist/iva-ivanova/

Мартин Григоров

https://www.instagram.com/grigorov.design

Никола Ламбуров

https://www.instagram.com/nikolalamburov

Павел Павлов

https://www.instagram.com/pavel.pvlv

Aлександра Вачева

https://www.instagram.com/vacheto_artis

Стефани Неделчева

https://melba.bg/en/artist/stefani-nedelcheva/